KENT YAZILARI NEJAT ALTINSOY YAZISI PDF  Array Yazdır Array  E-posta
Haberler - Yerel Basından Haberler

KENT YAZILARI

 Nejat Altınsoy

 Kılıçdaroğlu’na örgüt dışından

Muğlalı talepleri ve Yusuf Kayacık

Sıra dışı ve hatta marjinal bir adamdır Yusuf Kayacık. Meslek Odası Başkanı ve  politikacı olarak kentin demokrasi haritasındaki  nirengi noktalarından birisidir.

Demokrat Partili’dir. Süleyman Soylu döneminde Genel İdare Kurulu üyeliği yapmıştır. Ancak biz onu sadece Demokrat yapısı ile tanımayız. Yusuf Kayacık kentin tüm katman ve oluşumlarının içinde yer alabilen ender insanlardandır.

Onu ilk gördüğünüzde yada yeni tanıştığınızda enerjisi ile sizi etkiler. Dik duran bir adamdır. Kente dair tüm etkinliklerin içinde onu görebilirsiniz. Bir bakarsınız bir yürüyüşte, bir bakarsınız bir cemiyet toplantısında, bir bakarsınız kırsalda köylüsü ile yanyanadır.

Kamuoyu bu sıra dışı adamı 29 Mart yerel seçimlerinde partisinden belediye başkanı adayı olunca daha iyi tanıdı.

Kayacık, her an  “hodri meydan” diyecek türden birisidir ve söylediğinin de arkasında durur.

Kentte son beş yılda popülerliği yakalamış tek isimdir. Onun özgüveni ile daha başka görevlerin de üstesinden geleceğini biliyoruz.

Kılıçdaroğlu’na örgüt

dışından giden ilk talep

Geçtiğimiz gün yerel gazetelerde Kayacık’la ilgili bir haber yayınlandı. 

“Türk Veteriner Hekimleri Birliği 44. Büyük Kongresine katılan Yusuf Kayacık ve yönetim kurulu üyeleri CHP genel merkezinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etti” başlıklı haber onu tanıyan  herkese “İşte Yusuf Kayacık” dedirtti. Kayacık ziyaretinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Veteriner Hekimlerin sorunlarını iletiyor ve ülke hayvancılığının durumunu özetliyor. CHP’nin tarım ve hayvancılık komisyonu siyasetin yoğun gündemi içerisinde fırsat bulup genel başkanına sektörün sorunlarını anlatmış mıdır? bilemiyoruz ama Yusuf Kayacık’ın bu ziyaretle bunu başardığından hiç şüphemiz yok.

Kırsalda yüksek oy potansiyeline sahibiz

Haberin devamını okuduğumuz da

Yusuf Kayacık’ın  sektörün sorunlarını iletmekle kalmadığını, kendi meslek grubunun siyasette daha etkin olması gerektiği görüşünü  Kılıçdaroğlu’na aktardığını öğreniyoruz.

Kayacık, meslekdaşlarının siyasi arenada yeterince yer bulamadığını, özellikle kırsal kesimde çalışan veteriner hekimlerin çok büyük bir oy potansiyeline sahip olduğunu, önümüzdeki yerel seçimlerde özellikle il genel meclisi sıralamalarında veterinerlere öncelik verildiği takdirde partinin oylarında mutlaka artış yaşanacağını Kılıçdaroğlu’na iletir.

Kılıçdaroğlu, bu iletileri dikkatle dinler ve notlar alır. Bu konuları dikkate alacağını ve mutlaka bir değerlendirme yapacağı konusunda Kayacık ve yönetim kuruluna söz verir.

Muğla, Vali ve Bakan çıkaramıyor

CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan ve kendisi de bir veteriner hekim olan Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı, görüşmede Yusuf Kayacık ve yönetimini yanlız bırakmaz. Kayacık görüşmenin sonunda Muğla’nın ülke siyasetinde yeterince söz sahibi olmadığı konusuna dikkat çeker ve Muğla’nın gelişmiş ilk beş ili arasında olmasına rağmen ne bir vali, ne de bir bakan çıkaramadığından yakınır. 

CHP kadrolarında daha etkin olmalı

Kayacık, CHP’nin kalesi durumunda olan Muğla’nın parti yönetiminde de etkili olmadığını belirtir ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan  ilk kurultayda partinin yönetim kurulunda bir Muğlalı görmek istediklerini iletir.

Kılıçdaroğlu “Kayacık’ın fikirlerine katılıyorum”

Tüm bu görüşmelerin sonunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Yusuf Kayacık’ ın fikirlerine katıldığını,  ileride bunları dikkate alacağını ve ilk Muğla ziyaretinde Veteriner Hekimleri Odasını ziyaret edeceğini belirtir. Kılıçdaroğlu, Yusuf Kayacık’a, bir de görev verir. Kılıçdaroğlu, tarım ve hayvancılıkla ilgili bir rapor hazırlamasını ve hazırlanan bu raporun danışmanlara ulaştırılmasını ister. Bundan sonra da sık sık görüş alışverişinde bulunulmasını ister.

Örgütler için bir Genel Başkana ulaşmak ve olan biteni, talepleri iletmek hayli zor iştir. Yusuf Kayacık bu ziyareti ile zor bir işin üstesinden gelmiş. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na belki örgütün bile söylemeye cesaret edemediği düşünceleri bir çırpıda aktarmış. Olan biteni düşününce insanın bu adama “Hazreti Yusuf” diyesi geliyor... 

 

                                                                                                                                  03.12.2010

 

 
Telif Hakkı © 2011 MUĞLA VETERİNER HEKİMLER ODASI. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım Veteriner Hekim Ramazan Gümüş.