4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

Hayvan refahının geliştirilmesi açısından en önemli yerde duran Veteriner Hekimler olarak 1931 yılında ilan edilen ” 4 Ekim Hayvanları Koruma günü ” bizim için ayrı bir önem taşımaktadır.

Günümüzde hayvanların bakım ve besleme koşullarını iyileştirmek adına bir çok çalışma yapılmasına rağmen bu çalışmalar halen yeterli değildir. Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi, hayvanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve bu koşulların devam ettirilebilmesi için ne yazık ki önümüzde gitmemiz gereken daha çok yol var.

      Hayvanları koruma ile ilgili atılacak ilk adım onların birer can taşıdığını hatırlamak ve mal olarak görmekten vazgeçmek olacaktır. Küçücük yaşam alanlarına sıkıştırdığımız vahşi hayvanlardan, sokağımızın bir köşesinde yaşayan kedi yavrusuna kadar tüm canlıların yaşam, beslenme, korunma, barınma haklarından bizler sorumluyuz. Gerek maddi kazanç için gerek evimizde dostumuz olarak bakıp beslediğimiz hayvanların yaşam kalitelerini yükseltebilmek için toplumun farkındalığı artırılmalı, bu konuda daha dikkatli olunmalıdır.

Hayvanların bizim için değil bizimle birlikte yaşadıkları bilinci ne kadar yaygınlaşırsa hayvanların korunması ile ilgili o kadar çok yol almış olacağız. Bir toplumda hayvan refahı ne kadar yükselirse o toplumun refah düzeyi de o kadar yükselicektir.

Bu sebeple hayvan hakları ve hayvanların korunması ile ilgili yapılan her çalışma, her kampanya ve her hareket bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar bir günde kısıtlı kalmamalı tüm yıla yayılıp toplumun konu ile ilgili farkındalığı artırılmalıdır.

Biz Veteriner Hekimler olarak yılın 365 günü tüm bilgi ve deneyimlerimizi ortaya koyarak hayvan hakları ve bu hakların korunması için çalışmaya devam edeceğiz. Dileriz tüm insanlar aynı farkındalık ve sevgiyle, birlikte yaşadığımız bütün hayvanların haklarına saygılı olmayı öğrenir.

4 ekim hayvanları koruma gününüz kutlu olsun.

Muğla Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu