MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE
Suni tohumlama uygulamalarında kullanılması için damızlık sığır yetiştiricileri birliklerinden alınması istenen mobil cihazlarla ilgili TVHB Merkez Konseyimizden gelen mesaj aşağıda bulunmaktadır. 2017 yılın da da  daha önceki kayıt sistemine devam edilebileceği  mobil uygulama cihazlarının alınmaması gerektiği belirtilmektedir bilgilerinizi rica ederiz.
Muğla Veterineri Odası
Yönetim Kurulu
             Hayvancılık Genel Müdürlüğünün 12.05. 2016 tarih ve 11360 sayılı yazısında, suni tohumlama kayıtlarının daha kolay yapılabilmesi için bir bilgisayar programı hazırlandığı ve suni tohumlama izni alan veteriner hekimlerin bu programı satın alarak, 2017 yılı başından itibaren zorunlu olarak kullanılacağını bildirmiştir.
Ancak, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde, bu uygulamanın yasal olmadığı yönündeki itirazlarımız nedeniyle, uygulama zorunlu olmaktan çıkartılmış ve İl Müdürlüklerinin bu konuda bilgilendirilmesine karar verilmistir.Bu program, İsteğe bağlı olarak satın alınabilecektir.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, bu programın hiçbir veteriner hekim tarafından alınmasını uygun bulmuyoruz. Çünkü; İlerleyen dönem içerisinde bu sisteme veri girişi yetkisi aldığımızda tarafımızdan böyle bir program hazırlatılarak, daha uygun şartlarda meslektaşlarımızın kullanımına sunmayı planlıyoruz.mücadelemizin hep birlikte devam etmesi gerekmektedir. Bu konuda gerekli duyarlılığı göstermenizi rica ediyoruz.

                              

Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi