VETERİNER HEKİMLİĞİ MESLEĞİ VE ZOONOZ HASTALIKLAR PROJESİ

Bilindiği üzere meslektaşlarımız oldukça zor şartlarda her türlü hastalıklara karşı fedakarca mücadele etmektedir. Bu hastalıkların bir çoğu hayvanlardan insanlara geçebilen (zoonoz) enfeksiyonlardır. Bu yüzden veteriner hekimlik meslek hastalıkları anlamında en riskli olan mesleklerin başında gelmektedir.

Konunun önemine binaen odamız ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliğinde bir proje çalışması yapılmış olup, proje kapsamında  risk altında bulunan Hayvan Sağlığı Şubesi , barınaklar,belediye personeli ve serbest veteriner hekim olarak çalışan bütün meslektaşlarımızın kan örneklerinin alınarak zoonoz hastalıklar yönünden incelenmesi ön görülmektedir. Arzu eden meslektaşlarımız sadece enfeksiyon yönünden değil diğer parametrelere de baktırarak genel bir  çekap yaptırabileceklerdir. Araştırma sonuçları kesinlikle gizli kalacak ve sadece meslektaşımızın kendisiyle paylaşılacaktır.

Proje koordinatörleri  Öğretim Üyeleri Yard.Doç.Dr. Selmin DİRGEN ÇAYLAK ve Yard. Doç.Dr. Hamdi SÖZEN, Yönetim Kurulumuz ve İlçe Temsilcilerimizin belirleyeceği günlerde İlçelere gelerek bir ekiple klinik ve polikliniklerinizi  ziyaret edecek ve örnekleri sizlerin işlerini aksatmadan alacaklardır. Projeye katılmak zorunlu değildir. Katılmak istemediğinizi İlçe Temsilcimize bildirmeniz yeterli olacaktır.

Sonuçları mesleğimiz açısından çok hayati önem taşıyan bu projenin bütün Türkiye’ye ışık tutacağı inancındayız. Siz değerli üyelerimizin ilgisine ve iş birliğine şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dileriz.

Yönetim Kurulu